5th Brigade BD

6557, 201035 Thomas Gerald Norman CARTER

Born 25/06/1916 in Warkworth.  Enlisted 2nd NZEF 12/01/1940 (had served in the Territorials from 17/10/1934 to 11/01/1940). Served overseas from 01/05/1940 to 24/10/1945. Sailed from UK for Egypt 04/01/1941. Was promoted to 2nd Lieutenant 01/05/1940 and a year latter to Lieutenant. With the 22nd Battalion, served as part of Luster force in the Greece campaign, reported safe back in Egypt 04/05/1941. While acting as Adjutant 5th Infantry Brigade is appointed as Temporary Captain 31/01/1942. Promoted to substantive Captain 19/05/1942. Posted missing 22 Battalion 22/07/1942 latter changed to missing believed POW. Would have been captured at Ruweisat Ridge on the 14-15/07/1942. In a night attack on the 14/07/1942 the 4th and 5th Brigades capture Ruweisat Ridge but are un-supported by tanks or artillery, on the dawn of the 15/07/1942 German tanks counter-attacked and overran 22nd Battalion’s position, approximately 278 of the battalion are captured. Thomas CARTER was held in POW camps PG 75, PG 78, PG 47, Oflag 5A, POW number 2331. Safe in UK 13/05/1945 and embarked for NZ 23/09/1945 arriving 24/10/1945. Served with the 1 Battalion Wellington Regiment (City of Wellington Own) 29/12/1945 to 30/04/1949, 17/04/1950 to 30/03/1951 and 27/02/1953 to 05/07/1959 (was promoted to Major 01/04/1954) finally posted to the Retired list 28/08/1961. He had served for a total of 26 years and 315 days. Medals awarded 1939-45 Star, Africa Star, Defence Medal, War Medal 1939-45, NZ War Service Medal and Efficiency Decoration with clasp.  Is also eligible for the NZ Defence Service Medal. On enlistment his occupation was listed as lawyer and In June 1947 was admitted to the Bar. Was a partner in the Lower Hutt firm of Hogg Gillespie Carter and Oakley and was involved in most of Lower Hutt City Council’s legal work. In 1990 the law firm was split with Carter Mayne operating out of Lower Hutt and Oakley Moran worked out of Wellington. He remained in partnership with David Mayne until his retirement in the late 1990’s. Was also a president of the Lower Hutt Rotary club in 1976/77 and remained a Rotarian for 50 years. He was also active in the Hutt Valley Chamber of Commerce and was elected its president in 1967. Died 2011.

5th Brigade capt ft5th Brigade capt side5th Brigade capt badge 2

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s